Rekomendacijos pirmokų tėveliams
Rekomendacijos pirmokų tėveliams artėjant rugsėjo pirmajai
Visi tėveliai nori, kad jų vaikai jaustųsi saugūs ir laimingi. Dėl to dažnai kyla klausimai: „ar mano vaikas jau pasirengęs mokyklai, ką galiu padaryti, kad jam padėčiau“. Iš tiesų mokykla yra naujas ir labai svarbus gyvenimo etapas. Mokykloje veikla bus kur kas struktūruotesnė nei buvo darželyje, vaikas labiau patirs, kad jo atliekamos užduotys yra vertinamos. Tačiau tuo pačiu tai yra džiugaus naujo nuotykio pradžia - juk jis galės tiek daug sužinoti apie pasaulį – ne tik iš knygų ir pratybų sąsiuvinių, bet ir iš santykių su mokytojais, draugais ir pačiu savimi. Tad kaip padėti pasiruošti šiam nuotykiui:
- Pradėkite nuo kasdienybės. Dar prieš rugsėjį kuo labiau supažindinkite vaiką su tuo, kas jo laukia. Nuvažiuokite prie mokyklos, apžiūrėkite jos kiemą, o jei įmanoma net ir klasę. Papasakokite, kas yra pamokos ir pertraukos, kartu apžiūrėkite priemones, kurias nusipirkote mokyklai. Kuo labiau vaikas pažins jo laukiančią aplinką, tuo saugesnis jausis.
- Ir prieš rugsėjį, ir pirmaisiais mokslo metų mėnesiais didesnį dėmesį kreipkite ne į skaitymo ar rašymo įgūdžius, o į savo vaiko emocinius bei bendravimo įgūdžius. Ar jūsų vaikas moka paklausti kai jam kas nors neaišku? Ar jis tiki, kad gali gauti pagyrimus ir apdovanojimus už tai, kas jam sekasi gerai? Ar žino, kad jeigu jam negera ar jį nuskriaudė, jis visada gali jums bei mokytojams apie tai papasakoti ir sulaukti pagalbos?
- Stiprinkite pasitikėjimą savimi. Drąsinkite savo vaiką, sakykite jam, jog tikite, kad jam mokykloje seksis gerai. Kai vaikas susidurs su iššūkiu moksluose, nepamirškite pasakyti, jog tikite, kad anksčiau ar vėliau jam pavyks tai įveikti. Kiekvieno vaiko raidoje vienas svarbiausių pojūčių yra jausmas, kad kitas žmogus tiki, jog jis rytoj gali tapti dar daugiau žinančiu, drąsesniu, geresniu nei yra šiandien.
- Ugdykite smalsumą, tai vienas svarbiausių dalykų, nulemiančių vaiko sėkmę tiek mokymosi procese, tiek vėlesniame gyvenime. Savaitgaliais bei po pamokų nebūtina sėdėti valandų valandas ir šlifuoti tas pačias mokykloje išmokstas raides bei skaičius. Verčiau ilsėkitės su savo vaiku ir drauge smalsiai tyrinėkite pasaulį. Rodykite savo pavyzdžiu, kad jums rūpi tai, ką matote jus supančioje aplinkoje. Drauge domėkitės, kaip veikia mechanizmai, kokie gyvūnai ir augalai slepiasi gamtoje, kaip įvairiai elgiasi skirtingi žmonės.
- Ugdykite vaiko moralės ir teisingumo jausmą. Nepamirškite paklausti, kokius santykius jis mato mokykloje. Ar nėra vaikų, kuriuos kiti skriaudžia ar pravardžiuoja? Gal yra vaikų, kuriuos jūsų vaikas niekina ar žemina? Jeigu tokių yra, kalbėkitės apie tai, kaip svarbu gerbti kiekvieną žmogų, apginti ir globoti tą, kuris patiria neteisybę. Taip vaikas galės jausti, kad aplinka yra saugi ir teisinga bei jis pats gali prisidėti prie pasaulio tapimo vis geresne vieta.
Psichologė Rugilė Kazlauskaitė
Atgal